a

Facebook

Twitter

کپی رایت 2015 موسسه حقوقی و داوری حامیان عدالت راشنو.
تمامی حقوق محفوظ است.

10:00 - 20:00

ساعات کاری : شنبه تا چهارشنبه

09135824743-09139984682

تماس برای مشاوره رایگان

اینستاگرام

تلگرام

جستجو
فهرست
 

قانون تسهيل ازدواج جوانان مصوب ۱۳۸۴/۰۹/۲۷ مجلس شوراي اسلامي

خانه > قوانین و مقررات  > قوانین حقوقی  > قانون تسهيل ازدواج جوانان مصوب ۱۳۸۴/۰۹/۲۷ مجلس شوراي اسلامي

قانون تسهيل ازدواج جوانان مصوب ۱۳۸۴/۰۹/۲۷ مجلس شوراي اسلامي

قانون تسهيل ازدواج جوانان

مصوب ۱۳۸۴/۰۹/۲۷ مجلس شوراي اسلامي

ماده ۱ – به منظور توانمند سازي جوانان براي تشكيل خانواده، دولت مكلف است صندوق اندوخته ازدواج جوانان را ايجاد نمايد. اساسنامه صندوق شامل ماهيت صندوق، منابع مالي، اركان، شرح وظايف صندوق و نحوه عضويت در آن ظرف سه ماه از تصويب اين قانون توسط دولت تهيه و جهت تصويب به مجلس شوراي اسلامي ارائه ميشود.

ماده ۲ – دولت مكلف است علاوه بر استفاده از منابع بودجه سنواتي پيش بيني شده، از محل «صندوق اندوخته ازدواج جوانان» به مزدوجين نيازمند به اجاره مسكن، حسب تشخيص كميته سامان ازدواج با توجه به امكانات صندوق، وام وديعه مسكن پرداخت كند.

ماده ۳ – با تأكيد بر روشهاي انبوه سازي، كوچك سازي، ارزان سازي و استفاده از روشهاي نوين ساخت در امر مسكن، دولت مكلف است علاوه بر بهره مندي از تسهيلات متداول و رايج فعلي (انبوه سازي و اجاره به شرط تمليك) از طريق نهادهاي عمومي نظير شهرداري و اوقاف و امور خيريه و با بهره گيري از همكاري و امكانات وزارت مسكن و شهر سازي و بنياد مسكن انقلاب اسلامي و استفاده از زمينهاي دولتي يا زمينهاي اهدايي خيرين، واحدهاي ساختماني به عنوان «مسكن موقت» احداث كرده و آنها را در اختيار زوجهاي جوان با اجاره مناسب قرار دهد. مدت استفاده هر زوج متقاضي از اين واحدها حد اكثر سه سال است.

ماده ۴ –
الف – كليه دستگاههاي دولتي، نهادهاي عمومي و شهرداريهاي داراي تسهيلات رفاهي، فرهنگسرا و تالار، باشگاه و اردوگاه موظفند با هماهنگي كميته سامان ازدواج، فضاهاي مذكور را براي برگزاري جشن و مراسم ازدواج در اختيار زوجهاي واجد شرايط قرار دهند.
ب – به هر يك از خانواده‌هاي جوان عضو صندوق كه هيچيك از زوجين اشتغال به كار يا منبع درآمدي نداشته باشند، حد اكثر تا مدت دو سال پس از تاريخ ازدواج مبلغي به عنوان كمك هزينه زندگي به صورت قرض‌الحسنه پرداخت ميگردد.
سقف مبلغ مذكور را كميته سامان ازدواج متناسب با سرمايه صندوق تعيين خواهد نمود.
ماده ۵ – دولت مكلف است به منظور تكريم و ترويج سنت حسنه نبوي ازدواج، فرهنگ سازي و ترويج الگوهاي مطلوب، با استفاده از امكانات رسانه ملي و دستگاههاي فرهنگي و آموزشي اقدامات ذيل را انجام دهد:

الف – تصحيح باورها و آداب و رسوم مانع و مزاحم ازدواج جوانان در مناطق كشور.

ب – تشويق جوانان و خانواده‌ها به برپايي جشنهاي گروهي و كاهش هزينه‌هاي تشريفات مراسم ازدواج.

ج – روز اول ذي‌الحجه (روز ازدواج اميرالمؤمنين «ع» و فاطه زهرا «س») به عنوان روز ازدواج جوانان نامگذاري شود.

د – طرح مباحث مربوط به چگونگي تشكيل خانواده و روشها و آداب همسر گزيني و ازدواج آسان و شرعي از طريق رسانه‌هاي گروهي، صدا و سيما، كتب درسي مقطع متوسطه (سال سوم و پيش دانشگاهي) و آموزش عالي.

ماده ۶ – دولت موظف است به منظور سامان فعاليتهاي ازدواج در استانها و نظارت بر روند اجرايي اين قانون در كليه فرمانداريها، كميته سامان ازدواج متشكل از فرماندار، امام جمعه شهر و رئيس شوراي شهر تشكيل دهد.

تبصره ۱ – اين كميته حسب مورد ميتواند از شخصيتهاي حقيقي و حقوقي جهت شركت در جلسات و تصميم گيريهاي ذي‌ربط دعوت به عمل آورد.

تبصره ۲ – كليه دستگاههاي ذي‌ربط موظف به همكاري با اين كميته هستند.

تبصره ۳ – استانداران موظفند پس از دريافت گزارش اقدامات كميته‌ها، نتيجه را از طريق دولت به تفكيك هر استان به صورت سالانه به كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي گزارش كنند.

ماده ۷ – به منظور رفع موانعي كه باعث تأخير ازدواج ميگردد و تشويق و ترغيب جوانان به ازدواج و تشكيل خانواده، وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح مكلف است پس از موافقت فرمانده كل نيروهاي مسلح اقدامات ذيل را انجام دهد:

الف – تعيين محل خدمت سربازان متأهل در نزديكترين پادگان و مركز نظامي محل سكونت.

ب – پرداخت مستمري به ميزان حد اقل دو برابر سربازان مجرد به سربازان متأهل كه ميزان افزايش مستمري متأهلين از محل صندوق اندوخته ازدواج جوانان تأمين ميگردد
ماده ۸ – دولت موظف است طرح جامع آموزش و مشاوره قبل و بعد از ازدواج مشتمل بر برنامه‌هاي: مشاوره براي همسريابي، تشكيل خانواده، آماده سازي زوجهاي جوان براي آغاز زندگي مشترك، آشنايي با حقوق خانوادگي و اخلاق همسر داري و آمادگي براي داشتن فرزند را تهيه و ظرف سه ماه پس از تصويب اين قانون به مجلس ارائه دهد.

ماده ۹ – دولت مكلف است متأهلين واجد شرايط را در اولويت دسترسي به فرصتهاي شغلي، وام اشتغال و وام مسكن قرار دهد.

ماده ۱۰ – وزارتخانه‌هاي علوم، تحقيقات و فناوري و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و ساير مؤسسات داراي مركز آموزشي، موظفند در چارچوب بودجه سنواتي نسبت به ساخت و واگذاري خوابگاهها براي متأهلين اقدام لازم را معمول دارند و همچنين نسبت به پرداخت كمك هزينه تحصيلي به دانشجويان متأهل به ميزان دو برابر دانشجويان مجرد، كه افزايش آن از محل صندوق اندوخته ازدواج جوانان تأمين ميشود، اقدام نمايند.

تبصره – دانشجويان متأهل رشته‌هاي پزشكي مجازند قبل از انجام خدمت سربازي و طرح خدمت نيروي انساني در آزمون دوره‌هاي تخصصي شركت كنند.

ماده ۱۱ – آئين نامه اجرايي اين قانون پس از تصويب اساسنامه صندوق توسط مجلس شوراي اسلامي، ظرف مدت سه ماه توسط دولت تهيه و به تصويب هيأت وزيران ميرسد.

ماده ۱۲ – گزارش اجراي اين قانون هر شش ماه يكبار توسط دولت تهيه و به كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي تقديم ميشود.

ماده ۱۳ – وزراي امور اقتصادي و دارايي، مسكن و شهر سازي و كشور در موارد مرتبط مسؤول حسن اجراي اين قانون در برابر مجلس شوراي اسلامي ميباشند
رئيس مجلس شوراي اسلامي _غلامعلي حداد عادل

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید